Respuesta :

Answer:- 5 Bacon and cheese would cost 17.2$ if we continue the graph simarly

8 bacon and cheese would cost 28 $ as 4 bacon and cheese cost 14 so 8 is double of 4.

Mark my answer brainlist if it is correct.

Thank you

Answer:

  • unit rate: 3.5
  • it would cost $17.5 for 5 bacon egg and cheese
  • it would cost $28 for 8 bacon egg and cheese

To find unit rate:

take two best coordinates: (2,7),(4,14)

then find unit rate using:  [tex]\boxed{\frac{y2-y1}{x2-x1} }[/tex]

using the formula:

[tex]\frac{14-7}{4-2}[/tex]

[tex]\frac{7}{2}[/tex]

[tex]3.5[/tex] ...........this is unit rate.

Using y = mx + b..............Here the y-intercept is 0 and slope(m) is 3.5

y = 3.5x + 0

y = 3.5x

Now using this find bacon prices:

(a)

y = 3.5x

y = 3.5(5)

y = 17.5

(b)

y = 3.5x

y = 3.5(8)

y = 28