The total cost of an eraser, 2 similar pens and a ruler is $13. The total cost of 2 similar erasers, a pen and a ruler is $11. The cost of 3 erasers is the same as that of 2 rulers. Find the cost of a ruler.​

Respuesta :

Answer:

$3

Step-by-step explanation:

Let the cost of an eraser, a pen and a ruler be $e, $p, and $r respectively.

Given:

e +2p +r= 13 -----(1)

2e +p +r= 11 -----(2)

3e= 2r -----(3)

(1) ×3:

3e +6p +3r= 39 ----(4)

Substitute (3) into (4):

2r +6p +3r= 39

6p +5r= 39 -----(5)

(2) ×3:

6e +3p +3r= 33 -----(6)

Substitute (3) into (6):

2(2r) +3p +3r= 33

4r +3p +3r= 33

3p +7r= 33 -----(7)

Let's rewrite equations (5) &(7) so it's easier to compare them:

6p +5r= 39 -----(5)

3p +7r= 33 -----(7)

We can eliminate the term p to find the value of r. This can be done by making sure that the coefficient of p is equal in both equations.

(7) ×2:

6p +14r= 66 -----(8)

(8) -(6):

6p +14r -(6p +5r)= 66 -39

Expand:

6p +14r -6p -5r= 27

9r= 27

r= 27 ÷9

r= 3

Thus, the cost of a ruler is $3.