1. The table shows the prices of 3 boxes of laundry detergent of different sizes. Which size box costs the least per ounce? Explain your answer. Size Price 150 OZ 100 oz $18.97 $11.97 $8.97 56 OZ​

Respuesta :

The table is an illustration of unit rates

Box 2 has the least price per ounce

How to determine the least per ounce

The given parameters are:

Box 1 = $18.97 per 150 Oz

Box 2 = $11.97 per 100 Oz

Box 3 = $8.97 per 56 Oz

Divide the price by the sizes, to get the rates

[tex]Box 1 = \frac{18.97}{150} =0.126}[/tex]

[tex]Box 2 = \frac{11.97}{100} =0.1197}[/tex]

[tex]Box 3 = \frac{8.97}{56} =0.160[/tex]

By comparison, 0.1197 is the least

Hence, box 2 has the least price per ounce

Read more about unit rates at:

https://brainly.com/question/19493296

ACCESS MORE