The table is an illustration of unit rates
Box 2 has the least price per ounce
The given parameters are:
Box 1 = $18.97 per 150 Oz
Box 2 = $11.97 per 100 Oz
Box 3 = $8.97 per 56 Oz
Divide the price by the sizes, to get the rates
[tex]Box 1 = \frac{18.97}{150} =0.126}[/tex]
[tex]Box 2 = \frac{11.97}{100} =0.1197}[/tex]
[tex]Box 3 = \frac{8.97}{56} =0.160[/tex]
By comparison, 0.1197 is the least
Hence, box 2 has the least price per ounce
Read more about unit rates at:
https://brainly.com/question/19493296