4) In addition to using graphs, you should also be able to use a table to determine values in an equation. Fill in the following table based on your equation in question three defined the cost for these amount of loaves of bread that you buy.

(Equation is question 3 is y=1.60x+0)

5) where would you break even? In other words, how many loaves of bread would you need to buy where it would be the same cost to make those loaves of bread yourself? Look for the intersection of the two equations when you graph them on desmos.
How much would it cost to buy that many loaves of bread?

6) Give three advantages and three disadvantages to buying a bread maker. Would you choose to buy the bread maker or not? How did you make your decision?

4 In addition to using graphs you should also be able to use a table to determine values in an equation Fill in the following table based on your equation in qu class=

Respuesta :

It would take 125 loaves at a cost of $200 for the breadmaker and store bought bread to cost the same.

Linear equation

A linear equation is in the form:

y = mx + b

where y, x are variables, m is the rate of change and b is the y intercept.

Let x represent the rate of cost of one loaf and y represent the total cost, hence:

y = 0.8x + 100

The rate of cost of one loaf is $0.8 and the start up cost is $100.

For the second bread it is given by:

y = 1.6x

For both cost to be the same:

1.6x = 0.8x + 100

x = 125

a = 1.6(4) = $6.4

b = 1.6(8) = $12.8

c = 1.6(12) = $19.2

It would take 125 loaves at a cost of $200 for the breadmaker and store bought bread to cost the same.

Find out more on Linear equation at: https://brainly.com/question/13763238

Ver imagen raphealnwobi
ACCESS MORE