It would take 125 loaves at a cost of $200 for the breadmaker and store bought bread to cost the same.
Linear equation
A linear equation is in the form:
y = mx + b
where y, x are variables, m is the rate of change and b is the y intercept.
Let x represent the rate of cost of one loaf and y represent the total cost, hence:
y = 0.8x + 100
The rate of cost of one loaf is $0.8 and the start up cost is $100.
For the second bread it is given by:
y = 1.6x
For both cost to be the same:
1.6x = 0.8x + 100
x = 125
a = 1.6(4) = $6.4
b = 1.6(8) = $12.8
c = 1.6(12) = $19.2
It would take 125 loaves at a cost of $200 for the breadmaker and store bought bread to cost the same.
Find out more on Linear equation at: https://brainly.com/question/13763238