Peyton wants to buy kiwi and cherries to make a fruit tart. Kiwi cost $2.25 per pound and cherries cost $4.25 per pound. How many pounds of fruit does she buy if she buys 3 pounds of kiwi and 1.5 pounds of cherries? How many pounds of fruit does she buy if she buys x pounds of kiwi and y pounds of cherries?