Answer:
Selling 12 cakes will result in $96 in income
Step-by-step explanation:
If the cost of the cakes is $2 and they sell for $10 each, then the profit is ($10 - $2)/cake, or ($8/cake). Then:
$10 + ($8/cake)c = $100, where c is the number of cakes that must be sold to reach that $100 goal.
$90
This simplifies to ($8/cake)c = $90, or c = ------------------- = 11.25 cakes
($8/cake)
Assuming that only whole cakes are sold, we round up this 11.25 cakes to the nearest integer: C = 12 cakes.
Selling 12 cakes will result in $96 in income. Only $90 is needed to reach the $100 goal, so we'll have a $6 surplus.