Cheong Hsu wants to purchase potato chips. What is the unit price for:

a. a 1.75-oz bag that costs $0.50?
b. a 6-oz bag that costs $1.00?
c. a 12-oz bag that costs $1.88?
d. Which is the best buy?

Respuesta :

Answer:

Case (c) has the lowest unit price and is thus the best buy.

Step-by-step explanation:

Example:  (a)  The unit price is the price paid divided by the weight:

 $0.50

 ------------ = $0.2857/oz, or (to 2 decimal places) $0.29/oz

  1.75 oz

(b)  $1.00/(6 ounces) = $0.17/oz

(c) $1.88/(12 ounces) = $0.16/oz

Case (c) has the lowest unit price and is thus the best buy.

ACCESS MORE