The Jackson family has purchased dinner from a food truck in Austin TX.
They purchased one taco for $2.75 and four cheeseburgers.

If the Jacksons spent a total of $23. 75, how much was each cheeseburger?

Respuesta :

aif123

Answer:

Each cheeseburger cost $5.25

Step-by-step explanation:

First, we must subtract the price of the taco, $2.75, from the total amount spent at dinner. This leaves us with 21 dollars.

Now, we must divide 21 by 4, this will show us the price of each cheese burger.

21 ÷ 4 = 5.25

So, each cheeseburger cost $5.25.

ACCESS MORE