madisondeluna madisondeluna
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

If the cost of 16 bar of chocolate costs $84. Find the cost of 28 bars of
chocolate.

Respuesta :

theguycallednub
theguycallednub theguycallednub
  • 02-02-2022

Answer:

16 bars=$84, meaning that one bar cost 5.25

28 bars=$147

Answer Link

Otras preguntas

A product is currently priced at $10. If it is discounted by 10%, the profit margin will be 10%. What is the cost of the product?
If the Earth were compressed in such a way that its mass remained the same, but the distance around the equator were just one-half what it is now, what would b
How did slaves respond to slavery? What evidence exists to show that slaves did not accept their condition without protest and that, in some cases, they were st
How did the beliefs of Booker T. Washington and W.E.B. Du Bois differ?* A. Washington fought for economic equality; Du Bois fought for social equality.* B. Was
Why did the Montgomery bus boycott succeed?
how do you solve this
How do you get the sum of the numbers 56 and 64 as the product of their greatest common factor and another sum
Why did the Montgomery bus boycott succeed?
how do you solve this
Differentiate: f(x) = 3x ln(6x) − 3x