Using the binomial distribution, it is found that there is a 0.985 = 98.5% probability that you will need to "walk" a guest tonight.
For each guest, there are only two possible outcomes, either they arrive, or they do not. The probability of a guest arriving is independent of any other guest, hence, the binomial distribution is used to solve this question.
The formula is:
[tex]P(X = x) = C_{n,x}.p^{x}.(1-p)^{n-x}[/tex]
[tex]C_{n,x} = \frac{n!}{x!(n-x)!}[/tex]
The parameters are:
In this problem:
If at least one shows up, you will need to "walk" a guest tonight, hence the probability is:
[tex]P(X \geq 1) = 1 - P(X = 0)[/tex]
In which:
[tex]P(X = x) = C_{n,x}.p^{x}.(1-p)^{n-x}[/tex]
[tex]P(X = 0) = C_{4,0}.(0.65)^{0}.(0.35)^{4} = 0.015[/tex]
Then:
[tex]P(X \geq 1) = 1 - P(X = 0) = 1 - 0.015 = 0.985[/tex]
0.985 = 98.5% probability that you will need to "walk" a guest tonight.
You can learn more about the binomial distribution at https://brainly.com/question/24863377