The froghopper holds the title of the best jumper of the animal world. A 0.0198-gram (1.98 X 10-5 kg) froghopper can accelerate from 0m/s to 4m/s in only one one thousandth of a second (0.001 s) as it jumps. What is the force delivered to the froghopper as it makes this jump?

Respuesta :

This question involves the concepts of Newton's Second Law of Motion.

The force delivered to the froghopper as it makes the jump is "0.0792 N".

NEWTON'S SECOND LAW OF MOTION

According to Newton's Second Law of Motion whenever an unbalanced force is applied to an object, acceleration is produced in it in the direction of the force. Mathematically,

F = ma

where,

  • F = Force delivered to the grasshopper = ?
  • m = mass of the grasshopper = 1.98 x 10⁻⁵ kg
  • a = acceleration = [tex]\frac{\Delta v}{t}[/tex]
  • Δv = change in velocity = 4 m/s - 0 m/s = 4 m/s
  • t = time = 0.001 s

Therefore,

[tex]F= ma = m\frac{\Delta v}{t}\\\\F = (1.98\ x\ 10^{-5}\ kg)(\frac{4\ m/s}{0.001\ s})\\\\[/tex]

F = 0.0792 N

Learn more about Newton's Second Law of Motion here:

https://brainly.com/question/23845187

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico