The shirt rings up for at the register would be $32.06.
A sales tax means the amount of a tax that is paid to a dominant body for the sales of definite goods and services. Normally, laws permit the seller to store funds for the tax from the consumer at the time of purchase.
When a tax on goods or services is funded directly to a governing body directly by a consumer, it is usually called the sales tax.
Computation of shirt ring:
Given,
Actual Price Charged Rate:
[tex]100\%-35\%\ = 65\%.[/tex]
Then, We have to find the discount before tax:
[tex]\text{Discount} = \text{Regular Price}\times\text{Actual Price Charged }\\\\\text{Discount} =\$45.99\times65\%\\\\\text{Discount} =\$29.89[/tex]
Now, add sales tax in discount, we have:
[tex]\text{Shirt Ring After Tax}=(1+i)\times\text{Discount}\\\\\text{Shirt Ring After Tax}=(1+7.25\%)\times\$29.89\\\\\text{Shirt Ring After Tax}= \$32.06.[/tex]
Therefore, option D is correct.
Learn more about sales tax, refer:
https://brainly.com/question/372989