Respuesta :

Answer:

a= 2.7 m/s^2

Explanation:

acceleration: a

speed: V

Vf = final speed

Vi= initial speed (initial = beginning)

100 km/hour --> m/s

divide the speed value by 3.6

100/3.6= 27.8 m/s

[tex]a = \frac{final speed - initialspeed}{time}[/tex]

[tex]a= \frac{Vf - Vi}{t} \\[/tex]

[tex]a= \frac{27-0}{10}[/tex]

[tex]a= \frac{27}{10}[/tex]

a= 2.7 m/s^2

ACCESS MORE
EDU ACCESS