The profit based on the selling price is 25%.
Profit is when the total selling price of a good is greater than the cost price.
Profit = selling price - cost price
Profit = $98.75 - $79 = $19.75
Rate of profit = (profit / cost price) x 100
Rate of profit = ($19.75 / $79) x 100 = 25%
To learn more about profit, please check: https://brainly.com/question/26181966