Respuesta :

Answer:

51.61% of O in C₂H₆O₂

Explanation:

First find the total mass: C = 12 , H = 1 , O = 16

total mass of C₂H₆O₂ = 12 * 2 + 1 * 6 + 16 * 2 = 62

so total mass of oxygen, O₂ in this is: 16 * 2 = 32

  • now find O₂ percentage in C₂H₆O₂

⇒ ( 32 / 62 ) * 100

51.61%

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico