contestada

HELP QUICKLY PLEASE!!!!!
A car with a mass of 1350 kg is cruising at 35 mi/hr. How much momentum does it have?

Respuesta :

This question involves the concepts of momentum, velocity, and mass.

The momentum of the car is "21122.6 N.s".

MOMENTUM:

Momentum is defined as the quantity of motion contained in a body. Mathematically, it is defined as the product of the mass and velocity of a body.

[tex]P=mv[/tex]

where,

  • P = Momentum of the car = ?
  • m = mass of the car = 1350 kg
  • v = velocityof the car = 35 mi/hr[tex](\frac{1609.34\ m}{1\ mi})(\frac{1\ hr}{3600\ s})[/tex] = 15.65 m/s

Therefore,

[tex]P=(1350\ kg)(15.65\ m/s)[/tex]

P = 21122.6 N.s

Learn more about momentum here:

https://brainly.com/question/904448

ACCESS MORE
EDU ACCESS