Based on the relationship between power and time, the time required is 10.67 seconds
Force produced by the car = mass × acceleration
Force produced by the car engine = 30 kW = 3000 kW
mass of car = 800 Kg
acceleration of car = changein velocity / time
acceleration = 110 - 70/t = 40/t
3000 = 800 × 40/t
t = 32000/3000
time, t = 10.67 seconds
Therefore, the time required is 10.67 seconds
Learn more about time taken at: https://brainly.com/question/4931057