Respuesta :
For diagram and better understanding refer to the attachment.
Here
- AB is the height of lighthouse=50m
- Distance from base of lighthouse and fishing vessel is BC
Now
As per we know
[tex]\\ \sf\longmapsto tanC=\dfrac{Perpendicular}{Base}[/tex]
- <C=12°
[tex]\\ \sf\longmapsto tan12=\dfrac{AB}{BC}[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto BC=\dfrac{AB}{tan12}[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto BC=\dfrac{50}{0.2125565616700}[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto BC\approx 235m[/tex]

Answer:
Distance is approximately 240 meters
Step-by-step explanation:
» From trigonometric ratios of tan:
[tex]{ \tt{ \red{ \sin( \theta) = \frac{opposite}{hypotenuse} }}} \\ [/tex]
→ Opposite is height, 50 metres
→ Hypotenuse is d
[tex]{ \tt{ \sin(12 \degree) = \frac{50}{d} }} \\ \\ { \tt{d = \frac{50}{ \sin(12 \degree) } }} \\ \\ { \boxed{ \tt{ \: d = 240.458 \approx240 \: m}}}[/tex]
