Respuesta :

Here,

Mass = 2.5 kg

Velocity = 80 m/s

Kinetic Energy = ?

Now,

Kinetic Energy = 1/2 (m*v^2)

= 1/2 * 2.5 * 80^2

= 1/2 * 2.5 * 6400

= 8000 joules

It is right answer...

I hope you understand...

Thank you

Mark me as brainliest...

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico