Seudónimo Seudónimo
  • 29-01-2022
  • Mathematics
contestada

You paid $24 for 6 baseballs at Sports Palace. What is the unit rate you paid for a
baseball?

Respuesta :

VirαtKσhli
VirαtKσhli VirαtKσhli
  • 29-01-2022

Answer:

$4/baseball .

Step-by-step explanation:

Here we are given that $24 is paid for 6 baseballs and we need to find out the unit rate of the baseballs . This can be found by using the Unitary Method , as ;

Rate of 6 baseballs is $24

Rate of 1 baseball will be $24/6 = $4

Hence the unit rate is $4/baseball .

Answer Link

Otras preguntas

How did European culture flourish in the Middle Ages?
it takes benjamin 28 minutes to mow 2 lawns. assuming the lawns are the same size and benjamin works at the same spped, about how long will it take him to mow 5
i need help on writing a page on Dr.Shirley Jackson it need to be 3 pargahs longand don' t know how to start it at all
Why is King Tut Famous? What are some gods from egypt?
which is affected by sickle sell anemia? A. healing cuts B. transportation of oxygen C. creation of blood type D. protection against disease
whats the correct answer and how do u get it?
Mrs.Sands teaches 6 different classes per day at the high school. There are 36 students in each class. How many students does she teach in all
Example 1: For the function f(x) = x + 4, what is the ordered pair for the point on the graph when x = 3p? Example 2: If g(x) = 3(x − 2), find the value of x i
what role did monasteries play in Europe
explain the difference between prime and composite numbers