A golf club hits a stationary 0. 050-kilogram golf ball with an average force of 5. 0 × 103 newtons, accelerating the ball to a speed of 44 meters per second. What is the magnitude of the impulse imparted to the ball by the golf club?.

Respuesta :

The magnitude of the impulse imparted to the ball by the golf club is; 2.2 N.s

Magnitude of Impulse

We are given;

Mass of golf club; m = 0.05 kg.

Magnitude of average force on ball; F = 5 × 10³ N

Velocity of the ball; v = 44 m/s

Now, we know that formula for Force is;

F = ma

where;

m is mass

a is acceleration = v/t

Thus;

F = mv/t

t = mv/F

t = (0.05 * 44)/(5 × 10³)

t = 4.4 × 10⁻⁴ s

Formula for impulse is;

I = F * t

I = 5 × 10⁻³ × 4.4 × 10⁻⁴

I = 2.2 N.s

Read more about Magnitude of Impulse at; https://brainly.com/question/11817442

ACCESS MORE
EDU ACCESS