The average travel time is simply the mean travel time between the given points.
The average time calculated with the help of following formula;
[tex]\rm Average \ Time = \dfrac{Sum\ of \ all \ data}{Number \ of \ data}[/tex]
a) The average time to travel the first 0.25m
The time travel in the first 0.25m are 2.24s, 2.21s, and 2.23s.
So, the average time to travel is:
[tex]\rm Time = \dfrac{2.24+2.21+2.23}{3}\\\\Time = \dfrac{6.68}{3}\\\\Time = 2.23[/tex]
The average time that it takes for the car to travel the first 0.25m is 2.23s.
(b) The average time to travel just between 0.25m and 0.50m
The time travel in the 0.50m is 3.16s, 3.08s, and 3.15s.
So, the average time to travel this distance is:
[tex]\rm Average \ time = \dfrac{3.16+3.08+3.15}{3}\\\\Average \ time = \dfrac{9.39}{3}\\\\Average \ time =3.13[/tex]
The average time to travel between both distances is the difference between the average time of each distance.
Then,
Average = 3.13 - 2.23 = 0.9 seconds
To know more about Average Time click the link given below.
https://brainly.com/question/16279824