chloearm
contestada

A 5-kg object travels at 10 m/s before it collides with a another object. After it collides, it travels in the direction opposite to which it travelled before the collision, but at 5 m/s. The collision takes 0.05 seconds.

1. What is the mometum of the 5-kg object before the collision?

2. What is the momentum after the collision?

3. What is the change in momentum of the 5-kg object?

4. How much force was exerted on the 5-kg object during the collision? Use the equation

Respuesta :

The momentum of the 5kg object before the collision is; 50kgm/s.

Momentum of a body

The momentum of a body is mathematically evaluated as the product of its mass and velocity of motion.

According to the question;

  • We are required to evaluate the momentum before and after the collision.

  1. The momentum before collision is therefore; P(before) = 5kg × 10m/s = 50kgm/s
  2. The momentum after collision is; P(after) = 5kg × (-5m/s) = -25kgm/s
  3. The change in momentum of the 5kg object is therefore; P(after) - P(before) = -25 - 50 = -75kgm/s
  4. The force is the change in momentum per unit time and hence is; -75kgm/s ÷ 0.05s = -1500 Newtons

Learn more on momentum;

https://brainly.com/question/7538238

ACCESS MORE
EDU ACCESS