Respuesta :

Answer:

It would take 3 seconds approximately.

Explanation:

since it's going to stop it's final velocity is 0m/s

Now,

acceleration = (v-u)/t

or, a = (0-35)/t

or, -12 = -35/t

or, t = -35/-12

so, t = 2.9 seconds.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico