The percentage of the monthly share of the annual expenses will be 26.53%.
The monthly share of the annual expenses will be:
= (870 + 987)/7000 × 100
= 1857/7000 × 100
= 26.53%
The total monthly expenses will be:
= 870 + 987
= $1857
In conclusion, the percentage of the monthly share of the annual expenses is 26.53% and the total monthly expenses is $1857.
Learn more about percentages on:
https://brainly.com/question/24304697