Investing $4000 at 5% annual interest plus $4000 at 7% annual interest is the same amount of money as investing $8000 at 6% annual interest.
Simple interest is a type of interest that is earned only on the amount of money deposited and not on the interest already accrued.
Simple interest = principal x interest x time
First option = (4000 x 0.05) + (4000 x 0.7) = $200 + $280 = $480
Second option = $8000 x 0.06 = $480
To learn more about interest, please check: https://brainly.com/question/26164549