Respuesta :

In order to measure 0.733 moles of KBr from a 3.00 M solution, the chemist needs 244 mL of solution.

What is molarity?

Molarity (M) is a unit of concentration of solutions, and it is defined as the moles of a solute per liters of a solution.

  • Step 1: Calculate the liters of solution required.

A chemist has a 3.00 M KBr solution and wants to measure 0.733 moles of KBr. The required volume is:

0.733 mol × (1 L/3.00 mol) = 0.244 L

  • Step 2: Convert 0.244 L to mL.

We will use the conversion factor 1 L = 1000 mL.

0.244 L × (1000 mL/1 L) = 244 mL

In order to measure 0.733 moles of KBr from a 3.00 M solution, the chemist needs 244 mL of solution.

Learn more about molarity here: https://brainly.com/question/9118107

ACCESS MORE
EDU ACCESS