a plane is flying 3900 m above the ground level. the angle of elevation from the control towe to the plane is 11.4 degree what is the horizontal distance from the plane to the control tower, round your answer to the nearest tenth

Respuesta :

The horizontal distance from the plane to the control tower 19341.8 meters

The situation forms a right angle triangle.

What is a right angle triangle?

A right angle triangle has one of its angle as 90 degrees.

Therefore,

The plane is flying above 3900m. This is the height of the triangle formed.

The angle of elevation from the control panel to the plane  is 11.4 degrees.

Therefore,

tan 11.4 = opposite / adjacent

The horizontal distance between the plane and the tower is the adjacent side of the triangle formed.

tan 11.4 = 3900 / x

x = 3900 / tan 11.4

x = 3900 / 0.20163536937

x = 19341.844698

x = 19341.8 meters

learn more on angle of elevation here:https://brainly.com/question/24442138?referrer=searchResults

ACCESS MORE
EDU ACCESS