5. A net force causes a 0.35kg basketball to accelerate from rest to a speed of 6.7 m/s in 0.75 seconds.
a. Determine the acceleration of the basketball in m/s 2,
b. Calculate the net force required for the acceleration,
c. What is the weight of this basketball in Newtons (The gravitational field strength of
earth is -9.81N/kg)

Respuesta :

Answer:
a, 8.93m/s²
b, 3.13 N
c, 3.43 N

Explanation:
a = vf-vi/t
a = 6.7 - 0m/s/0.75s
a = 8.93 m/s²
F = ma
F =0.35 kg(8.93 m/s²)
F = 3.13 N
W =mg
W =0.35kg(9.8m/s²)
W = 3.43 N
ACCESS MORE
EDU ACCESS