Respuesta :
To answer this question, all you to do is to divide the mass by the molar mass and that should get you your moles.
[tex]=63g\ NH_{4}\ x\ \frac{1\ mol\ NH_{4}}{18g\ NH_{4}}[/tex]
= 3.5 mol NH₄
[tex]\qquad \qquad\huge \underline{\boxed{\sf Answer}}[/tex]
Here's the solution ~
[tex]\qquad \sf \dashrightarrow \: 18g = 1 \: mole[/tex]
[tex]\qquad \sf \dashrightarrow \: 1g = \dfrac{1}{18} \: moles[/tex]
[tex]\qquad \sf \dashrightarrow \: 63g = \dfrac{1}{18} \times 63\: moles[/tex]
[tex]\qquad \sf \dashrightarrow \: 63g = \dfrac{7}{2} \: moles[/tex]
[tex]\qquad \sf \dashrightarrow \: 63g = 3.5 \: moles[/tex]
Correct choice is C