Respuesta :

The mole fraction of the hexane in the solution is 0.59

Data obtained from the question

  • Mass of hexane = 65.1 g
  • Molar mass of hexane = 86.18 g/mol
  • Mass of octane = 60 g
  • Molar mass of octane = 114.2 g/mol
  • Mole fraction of hexane =?

Determination of mole of hexane

  • Mass of hexane = 65.1 g
  • Molar mass of hexane = 86.18 g/mol
  • Mole of hexane =?

Mole = mass / molar mass

Mole of hexane = 65.1 / 86.18

Mole of hexane = 0.755 mole

Determination of mole of octane

  • Mass of octane = 60 g
  • Molar mass of octane = 114.2 g/mol
  • Mole of octane =?

Mole = mass / molar mass

Mole of octane = 60 / 114.2

Mole of octane = 0.525 mole

How to determine the mole fraction of hexane

  • Mole of hexane = 0.755 mole
  • Mole of octane = 0.525 mole
  • Total mole = 0.755 + 0.525 = 1.28
  • Mole fraction of hexane =?

Mole fraction = mole / total mole

Mole fraction of hexane = 0.755 / 1.28

Mole fraction of hexane = 0.59

Learn more about mole fraction:

https://brainly.com/question/2769009

ACCESS MORE
EDU ACCESS