Respuesta :

Key words:-

  • Mass=m
  • Velocity=v

Now

  • m1=0.5kg
  • m2=0.3kg
  • v1=2m/s
  • v2=4m/s

Apply law of conservation of linear momentum

[tex]\\ \sf\longmapsto m1v1+m2v2=(m1+m2)(v3)[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto 0.5(2)+0.3(4)=(0.2+0.3)v3[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto 1+1.2=0.5v_3[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto 2.2=0.5v_3[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto v3=2.2/0.5[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto v3=4.4m/s[/tex]

⭐ Let's assume that the two objects colliding with each other be A & B.

⭐ Let's assume that the two objects colliding with each other be having velocities (v1) and (v2) for object A and object B respectively.

Given data:-

  • Mass of object A (m1) = 0.50 Kg

  • Mass of object B (m2) = 0.30 Kg

  • Velocity/speed of object A (v1) = 2m/s

  • Velocity/speed of object B (v2) = 4m/s

To find:-

  • Final velocities of two objects (v3) = ?

Solution:-

For calculating the velocities of two objects colliding with each other we must apply law of conservation of momentum which is given by,

[tex]\Rrightarrow\rm{m_1v_1 + m_2v_2 = (m_1 + m_2) \times (v_3)}[/tex]

Substituting values in each,

[tex]\Rrightarrow\rm{0.5 \times 2 + 0.3 \times 4 = (0.2 + 0.3) \times v_3}[/tex]

[tex]\Rrightarrow\rm{ 1 + 1.2 = 0.5 \times v_3}[/tex]

[tex]\Rrightarrow\rm{2.2 = 0.5 \times v3}[/tex]

[tex]\Rrightarrow\rm{v_3 = \frac{2.2}{0.5} }[/tex]

[tex]\Rrightarrow\rm{v_3 = 4.4}[/tex]

  • Final velocities of two objects are 4.4m/s
ACCESS MORE
EDU ACCESS