Respuesta :
Answer:
154 is the speed i think, correct me if i am wrong
Explanation:
The speed of the given wave is 160.86 m/s. The speed of the wave can be calculated by dividing the frequency by the wavelength of the wave.
How to calculate the speed of the wave?
The speed of the wave can be calculated by dividing the frequency by the wavelength of the wave.
[tex]s = \dfrac f \lambda[/tex]
Where,
[tex]f[/tex] - frequency = 370.0 Hz.
[tex]\lambda[/tex] - wavelength = 2.30 m
Put the values in the formula,
[tex]s = \dfrac {370}{2.3}\\\\s =160.86 \rm \ m/s[/tex]
Therefore, the speed of the given wave is 160.86 m/s.
Learn more about the speed of the wave:
https://brainly.com/question/9583725