Santiago buys milk and onions at the store.He pays a total of $25.78.He pays a total of $3.58 for the milk.He buys 6 bags of onions that each cost the same amount.Write and solve an equation which can be used to determine xx, how much each bag of onions costs.

Respuesta :

Each bag of onions costs $3.70.

Equations

Given that Santiago buys milk and onions at the store and he pays a total of $25.78, and he pays a total of $3.58 for the milk and he buys 6 bags of onions that each cost the same amount, to determine an equation which can be used To determine how much each bag of onions costs, the following calculation must be made:

  • (25.78 - 3.58) / 6 = X
  • 22.20 / 6 = X
  • 3.7 = X

Therefore, each bag of onions costs $3.70.

Learn more about equations in https://brainly.com/question/2263981

ACCESS MORE
EDU ACCESS