At one store, a 2-liter bottle of soda costs $2.12. At another store, a 3-liter bottle costs $3.15. Which bottle is a better deal? Write a division equation for each 2-liter bottle and then decide which is the better deal.

Respuesta :

Answer:

The second store

Step-by-step explanation:

Divide the cost by liters, you get the cost per liter.

2.12/2=1.06 dollars per liter

In the second store is:

3.15/3=1.05 dollars per liter

Is .01 dollars cheaper.

ACCESS MORE