Brian buys candy that costs 4 per pound. He will buy at least 8 pounds of candy. What are the possible amounts he will spend on candy? Use for the amount ( in dollars) Brian will spend on candy Write your answer as an inequality solved for c

Respuesta :

Answer:

32 pound but I dunno what that is in american dollars

Answer:

$32

Step-by-step explanation:

well if he buys 8 pounds of candy and it's 4 per pound this would be simple you would multiply 8x4 which =32 so he bought 32 dollars worth of candy

ACCESS MORE