amelia8606 amelia8606 18-01-2022 Mathematics contestada A snow cone vendor purchased a total of 55 boxes of cups and straws. Each box of cups cost $9.50, and each box of straws cost $2.75. If the vendor spent a total of $387.50, how many boxes of cups did the vendor purchase?