The linear equation for the veggies is equated below, kindly follow through the steps of computation.
The approximate price of a pint of veggies is $1.75
[tex]5v + 7f =28.70[/tex] ⇒ [tex](1)[/tex]
[tex]f = 2.85[/tex] ⇒ [tex](2)[/tex]
[tex]\text{Where,}\\\\\text{v = The cost of one pint of cut veggies}\\\\text{f = The cost of one pint of cut fruit}\\[/tex]
[tex]5v + 7 (2.85) = 28.70\\\\5v + 19.95 = 28.70\\\\5v = 28.70-19.95\\\\5v=8.75\\\\v=\frac{8.77}{5}\\\\v= 1.75 \text{ dollars}[/tex]
Therefore, If a pint of fruit costs $2.85, a pint of vegetables will cost approximately $1.75.
For more information about cost computation, refer below:
https://brainly.com/question/13134192