Organizers of a camping trip are putting together a snack for their campers. They create the
mix of candy and nuts, each of which has a different price per pound. First, they mix 3 pounds
of candy with 5 pounds of nuts and the total price of the mix is $30.02. They decide to add
an additional 2 pounds of candy and 1 pound of nuts, which adds $12.43 to the total price.
Let e be the price per pound for the candy and let n be the price per pound for the nuts. Write
a system of equations that models the information given in this problem. Solve it to determine
the price per pound for each ingredient.
How can I show my work

Respuesta :

The organizers buys candy at $4.59 per pound and nuts at $3.25 per pound.

Equation

Equation is an expression which is used to show the relationship between two or more variables and numbers.

Let e be the price per pound for the candy and let n be the price per pound for the nuts.

They mix 3 pounds of candy with 5 pounds of nuts and the total price of the mix is $30.02.. Hence:

  • 3e + 5n = 30.02   (1)

They decide to add an additional 2 pounds of candy and 1 pound of nuts, which adds $12.43 to the total price. Hence:

  • 3e  + 2e + 5n + n = 30.02 + 12.43
  • 5e + 6n = 42.45    (2)

Solving equations 1 and 2 simultaneously gives:

e = 4.59, n = 3.25

The organizers buys candy at $4.59 per pound and nuts at $3.25 per pound.

Find out more on equation at: https://brainly.com/question/13763238