Respuesta :

Answer:

16 quarts of Ice Cream is cheaper than 32 pints.

Step-by-step explanation:

If you know each quart cost $8.50 you'll time the cost for one by 16 pints you'll get 136. Then, 32 pints times 4.50 you'll get 144 as you answer. Therefore, that leaves The larger size is the better deal.

32 pints = $144

16 quarts = $136

ACCESS MORE
EDU ACCESS