Anita paid a total of $57. 50 for a blazer. The price of the blazer was $52. 85. What was the sales tax rate? A. 4. 56% B. 8. 08% C. 8. 79%.

Respuesta :

Answer:

r = 8.80%

Step-by-step explanation:

To find the tax rate, first determine how much the tax was

57.50 - 52.85 = 4.65

Then take the original price times the tax rate = tax

52.85 * r = 4.65

Divide each side by 52.85

r = 4.65/52.85

r =.087984863

Change to decimal form

r = 8.7984863

Rounding to the nearest hundredth

r = 8.80%

ACCESS MORE
EDU ACCESS