Respuesta :

The pH of a solution depicts the alkalinity or the acidity of the components of the solution and is given as a negative log function of hydrogen ions.

The pH of the solution is:

2

The pH can be estimated as:

[tex]\rm pH= - log \;H^{+}[/tex]

  • Ionic equation of reaction is written as:

[tex]\rm HCl = H^{+}+ Cl^{-}[/tex]

  • The mole ratio between HCl and [tex]\rm H^{+}[/tex] = 1 : 1

  • Concentration of [tex]\rm H^{+}[/tex] = 0.01 M

[tex]\begin{aligned}\rm pH & = - \rm log \; 0.01\\\\&= 2 \end{aligned}[/tex]

Therefore, 2 is the pH of the solution.

To learn more about pH follow the link:

https://brainly.com/question/10270061

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico