Assuming good traffic condition, the little one has reached her stop point at 300 km
Given:
Total distance = 450 kilometres (km)
Little one stop = 2/3 of total distance
= 2/3 × 450 km
= (2 × 450) / 3
= 900 / 3
= 300 km
Speed limit = 100 kilometer per hour (kph)
Therefore, assuming good traffic condition, the little one has reached her stop point at 300 km
Learn more about distance:
https://brainly.com/question/4931057