Respuesta :
Answer:
2, the number of drinks purchased.
Step-by-step explanation:
one drink costs $3, and since Sarah is going to the food truck with her friends, she needs to buy more than one drink. So, it would be 3 · y, y being the number of drinks she needs to buy.