Compare the proportional relationships. Which represents the greatest price per pound for walnuts?
![Compare the proportional relationships Which represents the greatest price per pound for walnuts class=](https://us-static.z-dn.net/files/d2b/f8920ec9ccf24ba6131ecfcc9d9d48ef.png)
Answer:
the table which is the second choice
Step-by-step explanation:
Option A:
1.5 lb bag for $12.99
unit price: $12.99/(1.5 lb) = $8.66/lb
Option B:
unit price: $2.8/(0.2 lb) = $14/lb
Option C:
For the weight of 1 lb, the cost is $10.
unit price: $10/lb
Answer:
the table which is the second choice