A proportional relationship between the number of pounds of potatoes x and the price in dollars y is graphed and the ordered pair 4, 3 is on the graphed line
Part a: what is the price of 1 pound of potatoes show your work
Part b: what does the ordered pair 8,6 on the graph represent? Explain in words.

Respuesta :

Answer:

A proportional relationship between the number of pounds of potatoes (x) and the price in dollars (y) is graphed, and the ordered pair (4, 3) is on the graphed line. Part A: What is the price of 1 pound of potatoes? Show your work, including the proportion you used to determine the price. (8 points) Part B: What does the ordered pair (8, 6) on the graph represent? Explain in words. (2 points)

 

The point (4,3) means that 4 lbs. of potatoes = $3. Therefore, we have:

4 lbs / $3  = 1lb / x       cross-multiply

4x = 3      divide by 4

x = 3/4 dollars = $.75 per pound

 

The point (8,6) means that 8 lbs. of potatoes = $6.

 

 

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE