The cost of a candy is proportional to the weight of the candy. if 9 ounces of the candy costs $1.80, how will 30 ounces cost?

Respuesta :

30 ounces of candy will cost $6.

Step-by-step explanation:

1.8/9=0.2

0.2x30=6

ACCESS MORE

Otras preguntas