Respuesta :
Answers:
- one pound of almonds = $1
- one pound of jelly beans = $2.50
======================================================
Explanation:
- x = cost of one pound of almonds
- y = cost of one pound of jelly beans
The sentence "For 3 pounds of almonds and 8 pounds of jelly beans, the total cost is $23" tells us we have the equation 3x+8y = 23.
- 3x = cost of just the almonds (3 pounds)
- 8y = cost of just the jelly beans (8 pounds)
- 3x+8y = cost of both items = 23 dollars
So that's how we form the equation 3x+8y = 23.
The next sentence leads to the equation 5x+2y = 10 for similar reasoning.
-------------------
The system of equations we have is
[tex]\begin{cases}3x+8y = 23\\5x+2y = 10\end{cases}[/tex]
Let's solve for y in the second equation
[tex]5x+2y = 10\\2y = -5x+10\\y = (-5x+10)/2\\y = (-5x)/2+10/2\\y = -2.5x+5\\[/tex]
Then plug this into the first equation and solve for x.
[tex]3x+8y = 23\\3x+8(-2.5x+5) = 23\\3x-20x+40 = 23\\-17x+40 = 23\\-17x = 23-40\\-17x = -17\\x = -17/(-17)\\x = 1\\[/tex]
This tells us that one pound of almonds cost $1
Use this x value in any equation involving x & y to solve for y.
I'll use the equation in which we solved for y.
[tex]y = -2.5x+5\\y = -2.5(1)+5\\y = -2.5+5\\y = 2.5\\[/tex]
Therefore, one pound of jelly beans costs $2.50