Respuesta :

Answer:

$238

Step-by-step explanation:

Find the unit rate

$85 / 5 tutoring sessions = $17 / tutoring session

Multiply unit rate by 14 sessions

$17 / tutoring session * 14 tutoring sessions = $238

Answer:

$238 for 14 sessions

Step-by-step explanation:

If you pay $85 for 5 sessions, you need to find the unit rate, which is how much money for 1 session.  You find this out by dividing 85 by 5

85 / 5 = 17

It costs $17 for 1 tutoring session.  

Pete wants to know how much he will have to pay for 14 sessions.  When the sessions are $17 each, you would multiply 17 and 14

17 x 14 = 238

Pete would have to pay $238 for 14 tutoring sessions.

ACCESS MORE