Answer:
$238
Step-by-step explanation:
Find the unit rate
$85 / 5 tutoring sessions = $17 / tutoring session
Multiply unit rate by 14 sessions
$17 / tutoring session * 14 tutoring sessions = $238
Answer:
$238 for 14 sessions
Step-by-step explanation:
If you pay $85 for 5 sessions, you need to find the unit rate, which is how much money for 1 session. You find this out by dividing 85 by 5
85 / 5 = 17
It costs $17 for 1 tutoring session.
Pete wants to know how much he will have to pay for 14 sessions. When the sessions are $17 each, you would multiply 17 and 14
17 x 14 = 238
Pete would have to pay $238 for 14 tutoring sessions.