Answer:
It's a parabola with a minimum.
C(x)= 500,000 + 80x + 0.003x^2
C'(x) = 80 + 0.006x = 0
x = 80/0/006 = 13,333 units
Step-by-step explanation:
A company that produces chemicals used in manufacturing sells a certain product for $200 per unit. The total production cost for the product is
C(x)= 500,000 + 80x + 0.003x^2
The company can produce no more than 30,000 units during a given time period. How
many units of the chemical product should be manufactured and sold to maximize profit?